راهنمای نویسندگان

راهنمای تهیه مقاله برای مجله آبیاری و زهکشی

 

برای دریافت فرم تعهدنامه اینجا را کلیک کنید

برای دریافت فرم تعارض منافع اینجا را کلیک کنید

برای دریافت فایل راهنمای نویسندگان اینجا را کلیک کنید

   نشریه آبیاری و زهکشی از کلیه اساتید و متخصصان رشته آبیاری و زهکشی و علوم مرتبط با مهندسی آب، برای ارائه مقالات علمی و پژوهشی دعوت به عمل می­آورد. هدف اصلی این نشریه، انتشار نتایج پژوهش­های علمی، فنی و تخصصی میان اساتید، محققان، دانشمندان و مهندسین ایرانی و جوامع علمی و حرفه ای ملی و بین المللی و اعتلای سطح دانش نظری می باشد. لذا نشریه تلاش خواهد نمود که بتواند مجموعه­ای مفید و مورد استفاده در اختیار پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و کارشناسان بخش های دولتی و خصوصی علوم و مهندسی آب قرار دهد.

لازم به ذکر است وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به این نشریه از بدو انتشار مجوز علمی – پژوهشی داده است. و این نشریه یکی از نشریات تخصصی و معتبر در خصوص مسائل فوق الذکر می­باشد، که در زیر بطور خلاصه به نوع، مشخصات و نحوه ارائه مقالات، اشاره می­شود.

تذکر: در حین ارسال مقاله به این نکته توجه فرمائید که تغییر نام نویسندگان، ترتیب نویسندگان و نویسنده مسئول امکان پذیر نبوده و در مقاله مشابه آنچه در سامانه ثبت شده است به چاپ خواهد رسید.

الف- نوع مقالات

  مقالات علمی، پژوهشی و مهندسی اصیل به زبان فارسی که حاصل پژوهش­ها و تحقیقات نویسنده یا نویسندگان بوده و در نشریه دیگری در داخل و خارج چاپ نشده باشد.

ب- مشخصات مقالات ارسالی

1-   عنوان مقاله باید با حروف بزرگ سیاه و درشت در حداکثر 60 حرف در صفحه اول مقاله (BLotus-16-Bold) باشد. عناوین دیگر مانند: چکیده، مقدمه، عناوین بخش­های اصلی مقاله و نتیجه­گیری و فهرست مراجع (B Mitra-13-Bold) نوشته شود. فونت­های فارسی متن نوع (B Mitra-12) و فونت انگلیسی (Times New Roman-10) باشد.

2-   نام و نام خانوادگی نویسنده و یا نویسندگان (B Lotus-12-Bold) باید در صفحه اول و زیر عنوان مقاله نوشته شده باشد. نشانی محل کار، رتبه دانشگاهی مولفینی که عضو هیئت علمی هستند (B Mitra-11) و همچنین آدرس الکترونیکی نویسنده مسئول و یا همه نویسندگان در پانوشت صفحه اول درج شود (Times New Roman-10).

3-    مقالات ارسالی باید دارای اجزای اصلی یک مقاله باشند که عبارتند از: چکیده (به زبان فارسی و انگلیسی)، واژه­های کلیدی، مقدمه، مواد و روش­ها، نتایج و بحث، نتیجه­گیری و مراجع.

4-   عنوان جدول­ها در بالای آن­ها و عنوان شکل­ها و نمودارها در پایین آنها آمده (B Mitra-10-Bold) و همچنین الزاماُ باید به هریک از جدول­ها و شکل­ها در داخل متن اشاره شود. در همه جای مقاله (متن، شکل و نمودار، جدول­ها)  باید از اعداد و ارقام فارسی استفاده گردد. همچنین شکل­ها و جدول­ها بایستی به ترتیبی که در متن مقاله مورد اشاره قرار گرفته است شماره­گذاری شوند. برای جلوگیری از بهم­ریختگی شکل­ها باید به صورت تصویر ( با فرمت  Jpg) ارائه شوند.

5-       آحاد فیزیکی در کلیه معادلات باید در سیستم متریک (SI) بوده و هر سیستم در صورت لزوم در پرانتز بیاید.

6-      معادلات و رابطه­ها با استفاده از دستور فرمول­نویسی از سمت چپ تایپ شود و از منتهی الیه سمت راست شماره­گذاری گردد.

7-      از به­کاربردن واژه­ها و اصطلاحات لاتین که معادل متداول فارسی دارند، اجتناب گردد و در مورد نمادها، از علائم استاندارد استفاده شود.

8-   رفرنس دهی در تمام متن مقاله برای منابع فارسی در صورتی­که مولف تمایل داشته باشد نام نویسنده در ابتدای جمله بیاید نام پژوهشگر به زبان فارسی با درج تاریخ در جلوی آن مشخص شود مثال: علیزاده و همکاران (1387) عنوان کردند و ادامه جمله...) و اگر تمایل داشته باشد نام نویسنده در انتهای جمله بیاید ذکر نام نویسنده و سال انتشار اثر هر دو در انتهای جمله بیاید مثال: (........جمله.... (علیزاده و همکاران، 1387)).

در خصوص منابع لاتین (هرچند نویسنده ایرانی باشد) در صورتی­که نویسنده تمایل داشته باشد اسم نویسنده در ابتدای جمله بیاید کافی است نام پژوهشگر بدون ذکر سال در ابتدای جمله به فارسی بیاید و در انتهای جمله نام لاتین به همراه سال ذکر گردد. مثال: ( آلن و همکاران در بررسی خود به نتیجه رسیدند ....ادامه جمله.... (Allen et al., 2010).  اگر تمایل داشته باشد نام نویسنده در انتهای جمله بیاید نام نویسنده و سال انتشار اثر به لاتین در انتهای جمله بیاید مثال: (جمله.....( Jaynes and Hunsaker., 1989).

9-   تمام منابع استفاده شده در متن مقاله بایستی در قسمت منابع بیاید و بالعکس، بعبارتی از آوردن منابعی که در متن مقاله به آن­ها اشاره نشده است در فهرست منابع خودداری گردد.

10-   مقاله باید به صورت تک ستونه تنظیم شود.

 

ج-نحوه ارائه مقالات

- مقالات باید در قطع A4 و فاصله بین خطوط 5/1 سانتی­متر حداکثر 12-14 صفحه (25 خطی) تایپ شده و به­صورت یک فایل تحت Word-2003 به آدرس سایت نشریه آبیاری و زهشکی idj.iaid.ir ارسال نموده و کد مقاله دریافت گردد.

-همچنین ارسال فرم تعهدنامه با محتوای " این مقاله در نشریه­ای چاپ و یا در حال چاپ نمی­باشد و تمام مولفین از ارسال این مقاله به نشریه آبیاری و زهکشی آگاهی کامل دارند و به امضای تمام مولفین برسد"

-فرم تعارض منافع را هم به همراه فرم تعهدنامه بارگزاری فرمایید.

در زیر بطور خلاصه به هریک از بخش­های مقاله، اشاره­ای خواهد شد:

چکیده

خلاصه­ای از اهمیت، اهداف و روش اصلی تحقیق و نتایج کلی حاصل از آن در حداکثر دویست کلمه (8- 10 سطر) به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شود.

متن چکیده انگلیسی عینا مطابق چکیده فارسی و با فونت (Times New Roman-10) باشد.

واژه ­های کلیدی: حداکثر 5 واژه کلیدی به ترتیب حروف الفبا (به فارسی و انگلیسی).

مقدمه

شامل مطالبی در خصوص کلیات، تعاریف، اهمیت، ضرورت، بررسی منابع، جمع­بندی منابع، اهداف پژوهش با فونت (B Mirtra-12) می­باشد.

مواد و روش­ها

در این قسمت به موقعیت پژوهش، شرح کامل روش تحقیق و نحوه آزمایش­های انجام شده همراه با جدول و شکل و توضیحات مربوط به هریک با فونت (B Mirtra-12) اشاره می­شود. اگر به جدول و یا شکل نیاز باشد بایستی هم جدول و هم شکل به صورت فارسی تهیه و در داخل متن نیز به آن­ها اشاره شود.

نتایج و بحث

در این قسمت نتایج حاصل از تحقیقات و آزمایش­های انجام شده و بحث بر روی آن­ها با تأکید بر یافته­های جدید و مقایسه نتایج با پژوهش­های قبلی انجام و در پایان نتیجه­گیری و جمع­بندی نهایی آن­ها خواهد آمد. ضمنا نتیجه­گیری می­تواند به صورت بخشی مجزا آورده شود (B Mitra-12).

اگر به جدول و یا شکل نیاز باشد بایستی هم جدول و هم شکل­ها به فارسی آمده و همچنین در داخل متن به آن­ها اشاره شود.

تذکر: اعداد داخل جدول و نمودار و شکل­ها یک سایز داشته باشند و نحوه قرار گرفتن ستون­ها از سمت راست رعایت گردد.ستون­ها راست­چین باشند و خطوط عمودی و افقی داخل جدول­ها حذف گردد.( به جز خطوط افقی بالا و پایین معرفی ستون­ها و خط افقی زیرین آخرین ردیف).

تشکر و قدردانی

مؤلف می­تواند به پروژه­های تحقیقاتی که مقاله در قالب آن تهیه شده است و افرادی که به او کمک کرده­اند در این قسمت به­طور خلاصه اشاره کند.

پی­نوشت­ها

 کلیه پی­نوشت­ها با شماره­ای که در متن استفاده شده است از شماره 1و قبل از مراجع شماره­گذاری شوند.

منابع

کلیه منابع مورد استفاده از دیگر پژوهشگران، باید در متن مقاله با اسم مؤلف و همکارن طبق توضیحات ذکر شده بیاید. نام نشریات در منابع فارسی و انگلیسی به صورت کامل بیاید.

نحوه ارائه منابع فارسی:

صادقی ،م.، قهرمان، ب. و  داوری، ک. 1387. مقیاس­سازی و پیش­بینی نیم­رخ رطوبت خاک در فاز توزیع مجدد. مجله آب وخاک. 22 (2): 417-431.

ابراهیمی،ن‌.ق.، کاشفی‌پور،م. و ابراهیمی،ک. 1384. بررسی خصوصیات هیدرولیکی جریان بر روی مدل سرریز توری سنگی پلکانی. پنجمین کنفرانس هیدرولیک ایران. خردادماه، دانشکده مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان.

 

قبادیان،ر. 1385. بررسی الگوی جریان، فرسایش و رسوب­گذاری در تلاقی رودخانه­ ها. رساله دکتری سازه ­های آبی، دانشکده مهندسی علوم آب، دانشگاه شهید چمران اهواز.

 

نحوه ارائه منابع لاتین:

Warrick, A.W., Lazarovitch,N., Furman, A. and  Zerihun,D. 2007. Explicit infiltration function for furrows. Journal Irrigation and Drainage Engineering. 133 (4):307- 313.

 

علائم

مولف می­تواند علائم و نشانه­هایی (notations) که در مقاله استفاده شده­اند در آخر مقاله درج نماید.

تذکر: در تمام متن مقاله فاصله و نیم­فاصله­ ها باید رعایت شود.

د-هزینه های داوری و چاپ مقالات:

براساس آیین‌نامه تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شماره ابلاغ 162229مورخ 1/2/1400 مقرر گردید 400 هزار تومان بابت ارسال هر مقاله (جهت داوری مبلغ 150 هزار تومان و پس از تایید نهایی مبلغ 250 هزار تومان) جهت پذیرش و چاپ مقاله از مؤلفان محترم دریافت گردد. در صورتی هم که تعداد صفحات مقاله پذیرش شده بیشتر از حد مجاز نشریه باشد نویسنده باید به ازای هر صفحه مبلغ 20 هزار تومان مازاد پرداخت کند. نویسنده مسئول باید تصویر فیش پرداختی را با ذکر کد مقاله به آدرس ایمیل نشریه ارسال و نیز در سایت نشریه بارگذاری نماید. نویسنده مسئول باید تصویر فیش پرداختی را با ذکر کد مقاله در سایت نشریه بارگذاری نماید و نیز به آدرس ایمیل نشریه ارسال نماید. لازم به ذکر است در صورتی که مقاله از طرف داوران محترم مردود اعلام شود مبلغ 150 هزار تومان اولیه قابل بازگشت به مؤلفان نمی‌باشد.